Vitamino B12 trūkumas ir lūpų kampučių trūkinėjimas

Vitaminų trūkumas gali pasireikšti bet kokiu metų laiku, tačiau jis ypač dažnas reiškinys žiemos, pavasario  metu. Norėčiau plačiau pakalbėti apie vitamino B12 trūkumą, todėl, kad trūkstant šio vitamino, gali tiesiog trūkinėti lūpų kampučiai, tačiau į tai nekreipiant dėmesio, gali kilti daug didesnių problemų.

Tikriausiai ne vienam žmogui pasitaiko lūpų ir lūpų kampučių trūkinėjimas. Kartais tai nutinka dėl paprastų priežasčių: gamtos sąlygų, dehidratacijos, lūpų laižymo, alergijos, dirginančios dantų pastos. Jei pašalinus šias priežastis, simptomai nedingsta, verta susimąstyti apie vitaminų trūkumą. Dažniausiai lūpos trūkinėja ir aižėja dėl A, E ir B grupės vitaminų trūkumo. Trūkstant A ir E vitamino, pirmiausiai galima lūpas tepti balzamais turinčiais šių vitaminų, o jei tai nepadeda atstatyti trūkumą valgant maistą, turintį daugiau šių vitaminų ar vartojant maisto papildus.

Tačiau daug didesnių problemų gali sukelti vitamino B12 (kobalmino) trūkumas.  Vitaminas B12 yra svarbus kraujodarai ir nervų sistemai. Taip pat kobalminas reguliuoja maisto energijos kaupimą raumenų audiniuose, aktyvina folio rūgštį, mažina cholesterolio koncentraciją kraujo plazmoje.

Vitamino B12 trūkumo simptomai panašus į anemiją. Trūkumas pasireiškia pabalusia oda, sumažėjusiu energingumu, nuovargiu, oro trūkumu, mažakraujystė, degantis liežuvis, pageltusi gleivinė, silpnumo jausmas pakrūtinyje, pakrikusi psichika… Tačiau visų pirma tai gali pasireikšti paprastu lūpų ir lūpų kampučių trūkinėjimu. Lūpos trūkinėja taip pat ir dėl per žemo hemoglobino. O hemoglobinas nukrinta trūkstant vitamino B12. Todėl pastebėjus simptomus būtina apsilankyti pas gydytoją ir atlikti reikiamus tyrimus.

Dažniausiai kobalaminų trūksta dėl nepilnavertės vegetariškos mitybos, nevalgant pieno, kiaušinių ir neužsitikrinant kitų šio vitamino šaltinių. Todėl rūpinkitės savimi, sveikai maitinkitės ir periodiškai atlikite reikiamus tyrimus.